معلم کامپیوتر

آموزش مطالب درسی، فناوری های نو و پل ارتباطی با دوستان

معلم کامپیوتر

آموزش مطالب درسی، فناوری های نو و پل ارتباطی با دوستان

معلم کامپیوتر

زکات علم نشر آن است. حضرت امیر (ع)
---------------------------------------------
به هرکسی محبت کنی او را ساختی
و به هرکسی بدی کنی به او باختی ؛
پس بساز و نباز !

دلایل جامعی مبنی بر این که چرا کاربران باید بر استفاده از نرم افزار آزاد پافشاری کنند وجود دارد. نرم ِ افـزار آزاد بـه کاربـران آزادی ِ کنترل کامپیوترخودشان را اعطا میکند . با نرم افزار اختصاصی، کامپیوتر کاری را که مالک نرم افزار میخواهد، انجام خواهد داد،نـه آن چـه را که کاربر میخواهد انجام دهد. همچنین نرم افـزار آزاد بـه کاربـران آزادی بـرای یاری رسـانی به یکدیگر را اعطا میکند که به زندگی ای نیکوکارانه منجر خواهد شـد. این دلایل بـرای مدارس هم مانند تمامی افراد صادق هستند.
امـا دلایل ویژه ای برای مدارس وجـود دارد که موضوع بحث این مقاله است. اول از همـه، نرم افـزار آزاد میتوانـد در بودجـه مدارس صرفه جویـی کنـد. حتی در کشـورهای ثروتمندتر نیز مـدارس با کمبود بودجه مواجه انـد. نرمافزار آزاد، مانند تمام کاربران دیگر، آزادی نسخه برداری کردن و منتشر کردن نرمافزار را در اختیار مدارس قرار میدهد. بنابراین سـازمان مـدارس میتوانـد کپی هایـی از تمـام آن چه کامپیوترهایشـان دارند، تهیه کند. در کشورهای فقیر،این امر میتواند اختلاف طبقاتی دیجیتالی را از بین ببرد.این دلیل واضح، با وجود مهم بودن، بیشتر سطحی است و توسـعه دهندگان نرمافزارهای اختصاصی میتوانند با اهدای نسـخه هایی بـه مدارس این کمبـود را بر طرفکننـد. (مراقـب باشـید! مدارسـی کـه این هدیه هـا رامیپذیرند ممکن است بعدها برای ارتقای آن مجبور به پرداخت مبالغی شوند) بنابراین بیایید دلایل عمیقتری را بررسی کنیم. 
مـدارس باید به دانش آمـوزان، روشهـای زندگی ای را  بیاموزند که به کل جامعه سود رساند. آنها باید همان طـور که بازیافت را ترویج میکنند، نرم افـزار آزاد را نیز ترویج کنند. اگر مدارس به دانش آموزان نرم افزار آزاد را آموزش دهند، آنها بعد از فارغ التحصیل شـدن نیز به اسـتفاده از آن ادامه خواهند داد. این امر به کل جامعه کمـک میکنـد تا از سـلطه (و فریب خوردن توسـط) شرکتهای بزرگ رهایی یابند. این شرکتها به همان دلیل نمونه های رایگان را به مدارس هدیه میکنند که شرکتهای تنباکوسازی سیگار رایگان توزیع میکنند: تا کودکان را به آن عادت دهند. آنها بعد از بزرگ شدن و فارغ التحصیـل شـدن این کـودکان، به آنها تخفیف نخواهند داد.

نرم افزار آزاد این اجازه را به کودکان میدهد که بیاموزند نرم افزار چگونه کار میکند. هنگامی که این کودکان به سـن نوجوانی پا میگذارند، تعدادی از آنان میخواهند همـه چیز را در مـورد کامپیوتر خـود و نرم افزارهایش بدانند. در همین سـن اسـت که افرادی که میخواهند برنامه نویسـان خوبی شـوند، باید آن را فرا گیرند. برای یادگیری نوشتن یک برنامه خوب، دانش آموزان احتیاجدارند که مقدار زیادی کد را بخوانند و بنویسـند. آنها احتیاج دارند تا برنامه هایی را که مردم به راستی استفاده میکنند مطالعه کنند. آنها برای خواندن کد برنامه هایی که هر روز اسـتفاده میکنند، بهشدت مشتاق خواهند بود.
نرمافـزار اختصاصـی تشـنگی آنـان بـرای آموختـن را نمیپذیـرد، میگویـد: »دانشـی که شـما میخواهید سـری اسـت ،یادگیری آن ممنوع اسـت!« نرمافزار آزاد تمام افراد را به یادگیری تشویق میکند. جامعه نرم افزار آزاد »کشیشـی بودن فناوری«که عموم را در بیخبری از نحوه عملکرد فناوری باقی میگذارد ، نمیپذیرد؛ ما تمـام دانش آموزان را در هر سـنی و با هر شـرایطی به مطالعه کد و آموختن هر آن چه آنان میخواهند تشویق میکنیم. مدارسـی که از نرم افزار آزاد استفاده میکنند باعث پیشرفت دانش آموزانی که استعداد برنامه نویسی دارند میشوند.

دلیل بعدی استفاده از نرمافزار آزاد در مدارس در سطح عمیقتـری قـرار دارد. مـا از مـدارس انتظـار داریم به دانش آمـوزان حقایق اساسـی و مهارتهای کاربردی را آموزش دهند، اما این تمام وظیفه آنان نیسـت. وظیفهاساسی تر مدارس این است که به دانش آموزان آموزش دهد چگونه شـهروندان و همسایگان خوبی باشند و با افـرادی که به کمک آنان احتیاج دارند همکاری کنند.این امر در مبحث کامپیوتر به این معناست که به آنان به اشتراک گذاری نرم افزار را آموزش دهیم. بالاتر از همه، مدارس ابتدایی باید به شـاگردان خویش بگویند: »اگر شما با خود نرم افزاری به مدرسه میآورید، باید آن را با دیگر کودکان شریک شوید.« البته مدراس باید به آن چه میگویند عمل نیز کنند، دانش آموزان باید قادر باشند تمـام نرمافزارهایـی را که روی کامپیوترهـای مدارس نصب شـده اسـت کپی کنند، به خانه ببرنـد و مجددا منتشر کنند.آموختن اسـتفاده از نرم افزار آزاد و شـرکت جسـتن در جامعه نرمافزار آزاد، درسی از تعلیمات اجتماعی است.
این امر همچنین به دانش آموزان انجام اعمال عام المنفعه را به جای خدمت به سرمایه داران می آموزد. تمام مقاطع تحصیلی باید از نرم افزار آزاد استفاده کنند .

منبع: ماهنامه تخصصی نرم افزارهای آزاد / متن باز ( سلام دنیا)

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۱۰/۰۴
*** ستاری ***

نظرات  (۱)

سلام
لطفأ به وبلاگم تشریف بیارین و نظرتون رو در مورد نامه جمعی از معلمان، به رئیس جمهور بگین
ممنون میشم...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">